Helal Lokma

Helal Lokma
Helal Lokma Helal Lokma
Marka: GİMDES
Ürün Kodu: Ürün 1
Stok Durumu: 883
KDV Dahil: 10,00TL
KDV Hariç: 10,00TL
Miktar:     ya da   A. Listeme Ekle
Ürün Karşılaştır
0 yorum  0 yorum  |  Yorum Yap

’’Sizden hayra çağıran, iyiliği emredip kötülüğü yasaklayan bir topluluk bulunsun. İşte onlar kurtuluşa erenlerdir.” (Al-i İmran,104)

Çocukluğumdan beri helal lokma, haram lokma tabirlerini duyar bunların insanın ruhi ve manevi hayatı üzerindeki mühim tesirlerinin neler olabileceğini düşünürdüm.

Maddenin temiz veya pis, helâl veya haram olması neye göredir? Hiç şüphesiz bu bilgileri, kısmen fıtri olarak elde etsek de, esas ve kesin çizgilerle, bize Cenab-ı Hak bildirmiştir. Peygamberler ömürlerini bu bilgileri insanlığa aktarmaya hasretmişlerdir.

O halde neslin maddî ve manevî hayatını koruyabilmek için Allah (cc) ‘ın çizdiği helal ve haram çizgisine çok dikkat etmeliyiz.Vücudumuzu ayakta tutabilmek için kullanmak zorunda olduğumuz gıda maddelerinin  helal, haram çizgisini Cenab-ı Hak kitabında ve peygamberinin sünnetinde kesin olarak tespit etmiştir.

Hiç kimse bu çizgiyi şöyle veya böyle bir konuma değiştiremez. Hiç kimse faizin artık haram olmadığını veya domuz etinin helal olduğunu iddia edip bir uygulama getiremez. Yani kısaca, Allâh (cc)‘ ın bildirdiği haramı helal, helali haram yapmak kimsenin yetkisinde değildir.

Gıda sanayii de maalesef, diğer sanayi kollarında olduğu gibi batının, yani müşrik düzenlerin, kontrolü ve hakimiyeti altındadır. Fabrika kuruluşundan imalat teknolojisine ve ham maddelerine varıncaya kadar her şey üzerinde bu kontrol geçerli olmaktadır.

Boğazından geçecek lokmanın emniyetinden sorumlu olan Müslüman bu durumda ne yapmalıdır? “Gözün görmediğine gönül katlanır” deyip önüne ne getirilirse yutmaya devam mı etmeli, yoksa her konuda olduğu gibi silkinip hiç olmazsa ne yediğini araştırıp kontrol mü etmeli? Daha da önemlisi dizginleri ve ipleri kâfirlerin elinde olan bu mekanizmadan kendisini kurtarmak için bir şeyler yapmalı mı? Yoksa uykusuna devam mı etmeli?

İşte bu soruların muhatabı olan insan, özellikle Müslüman, üzerine yüklenmiş bulunan sorumluluğunu yerine getirmek zorundadır.En azından bu sorulara muhatap Müslümana bir ikaz bir hatırlatma yapma amacı ile bu kitapçık hazırlanmış ve kardeşlerimizin istifadesine sunulmuştur.

 Bu kitapçık öncelikle kendi nefsimi, sonrasında tüm  Müslüman kardeşlerimi uyarmak maksadı ile daha önce yazılmış yazılarımı toparlayan bir kitapçıktır.

Cenâb-ı Hak kusurlarımızı lütfu ile bağışlasın, Hakkı hak bilip doğru yolda yürümeyi, bâtılı bâtıl bilip ondan kaçmayı nasip buyursun. Her türlü haram lokmadan cümlemizi mahfuz eylesin.

“Gevşemeyin, üzülmeyin, eğer hakikaten inanıyorsanız, muhakkak üstün olan sizsiniz.”( Al-i İmran,139)

Allâh (cc) yar ve yardımcımız olsun.

Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

              30.08.2013                                                                                                                  

Yorum Yap

Adınız:


Yorumunuz: Not: HTML'ye dönüştürülmez!

Oylama: Kötü           İyi

Doğrulama kodunu giriniz:Etiketler: helal, lokma, helal ve haram

GİMDES Yayınları © 2013